SEKTÖRLER VE ÜRETİM

C.T.P Kalıplama

C.t.p nedir ?

Cam elyafı ile takviye edilerek fiziksel mukavemet değerleri artırılmış doymamış polyesterden oluşan kompozit bir malzemedir.

C.t.p ; ahşap, beton, metal,cam v.b. gibi bir üretim malzemesi olup, kullanım amacına uygun değişik özelliklerin kolayca kazandırılabilmesi özelliği ile diğer üretim malzemelerine göre üstünlük gösterir.

C.t.p kalıplama metodları


C.t.p yapılacak ürün niteliğine uygun cam elyafı ve polyester reçine bir araya getirilerek uygun üretim metodu ve kalıp kullanılarak kalıplanır. c.t.p kalıplamasında kullanılan başlıca metodlar ;

El yatırması metodu


Geniş yüzeyli c.t.p kalıplaması için en çok kullanılan metoddur. kalıp ayırıcı uygulandıktan sonra jelkot uygulanır. jelkot tabakasının sertleşmesinden sonra cam elyafı ve polyester fırça ve yün rula ile uygulanır. düşük sabit sermaye yatırımı gerektiren bir kalıplama yöntemi olan el yatırması ile % 25-35 oranında cam elyafı ile takviyeli polyester ürün elde edilebilir. emek yoğun bir üretim metodu olduğundan kapasite, emek ve kalıp adedine bağlıdır. bir kalıptan günde ortalama 2 ürün alınabilir.-

Püskürtme metodu

El yatırması metodunun daha seri olarak uygulanmasını sağlayan bir kalıplama metodudur. üretim sırasında kalıp üzerine polyester ve cam elyafı özel bir makina yardımı ile püskürtülür. bu metod da devamlı cam elyafından fitil, püskürtme işlemi sırasında 17-50 mm uzunluğunda kırpılarak kullanılır. geniş yüzeyli ürünlerde seri üretim olanağı ve işçilikten tasarruf sağlar.

Reçine enjeksiyon

Bu üretim yönteminde dişi ve erkek olmak üzere iki kalıp kullanılarak iki yüzü düzgün ürün elde edilir. reçine enjeksiyonu için üretilmiş olan özel cam keçe (devamlı keçe) kalıp üzerine yerleştirilir ve kalıplar kapatılır. önceden hazırlanmış olan bir reçine enjeksiyon noktasından, basınç altında polyester, kalıp içine enjekte edilir. seri ve ekonomik olarak el yatırmasına oranla daha kaliteli ürün elde edilir.

Smc/bmc hazır kalıplama bileşimleri

Elyaf sarma metodu

Profil çekme metodu (pultruzyon)

Devamlı levha üretim metodu

Termoplastik enjeksiyon/ekstrüzyon metodu

Preslenebilir takviyeli termoplastik (gmt) metodu

Lft ( long fiber thermoplastics)- uzun elyaf takviyeli termoplastikler

Epol c.t.p olarak kullandığımız başlıca kalıplama yöntmleri ise ;

Polyester kalıp

Rtm kalıp

Epoksi kalıp

Vakum kalıp

Poliüretan kalıp

Alüminyum kalı

Ahşap kalıp (prototip ürünler için ) sıralanmaktadır..

©2017 - Epol. Tüm Hakları Saklıdır. İşte Kobi Hazır Web Sitesi